Michael Schifel’s Istanbul 4tet
Michael Schifel’s Istanbul 4tet
16 Ekim 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Michael Schifel (vo), Kaan Bıyıkoğlu (p), Apostolos Sideris (b), Ekin Cengizkan (d).

Michael Schiefel 1990’lardan itibaren gerçekleştirdiği ve albüm olarak kaydettiği solo ve grup projeleri ile Almanya ve bir çok farklı ülkede hayranlar kazanmıştır.
Günümüze kadar Michael üç adet solo albüm yayınlamıştır. İlk çalışması olan “Invisible Loop” (1997) o yılların en çok ümit vadeden albümlerinden birisi olarak nitelenmiş, ikinci ve daha içe dönük bir çalışması olan “I Don’t Belong” (2001) ise benzer kritik övgülerle karşılanmıştır. Michael’in son solo çalışması “Dont Touch My Animals” 2006 yılında yayınlanmıştır, ve albümde büyük kentlerde ve kıtalar arasında yaşanan yaşamlara ve aşklara dair şarkılar yer almaktadır.
Michael tüm solo projelerinde kendi özgün virtüoz sesini değişik loop makineleri ve çeşitli elektronik aygıtlarla birleştiren çalışmalar yapmaktadır. Orjinal beste ve şarkı sözleriyle birlikte, insan sesi ve elektronik ortamların bu dinamik karışımı, tutku neşe ve yabancılaşma gibi duyguları ifade etmek için çarpıcı olanaklar sunmaktadır.
Solo çalışmalarının yanı sıra Michael bir çok değişik müzisyenle birlikte son derece çeşitli projelerde yer almaktadır. Fakat hangi müzik türünde şarkı söylese de — ister JazzIndeed ile birlikte funk ve pop, yada klasik müzik esinli bir big band olan Thaerichen’s Tentett, David Friedman ile modern caz, yada Batoru adlı Alman-Bulgar beşlisi ile Balkan ritimleri — Michael’in çok yönlü sesi hem dinleyici hem de eleştirmenlerden yüksek övgüler almaktadır.
2001 senesinde Michael Schiefel caz vokal profesörü olarak Weimar’daki Franz Liszt Conservatory öğretim kadrosuna katılmıştır, ve bu sayede Almanya’daki en genç müzik profesörü olmuştur. Michael Schiefel Avrupa’nın bir çok yerinde çeşitli festivalerde sahne almış ve master class’lar vermiştir. Aynı zamanda Goethe Institute’ün konuk sanatçısı olarak ABD, Afrika ve Asya’da performanslar sergilemiştir.
Giriş 50.-TL, Öğrenci: 35 TL

***

Inspired by a desire to join the emerging post-Wall jazz scene, Michael Schiefel moved to Berlin in the early 1990s to study at the city’s renowned University of the Arts. Since then, he has dazzled his fans at home and abroad with an array of solo and band projects that have yielded a dozen albums over the past decade.

To date, Michael has released three solo albums. His first work, Invisible Loop (1997), was hailed as one of the most promising debut albums of the decade; while his second release—a more introspective album entitled I Don’t Belong (2001)—met with equally critical acclaim. Michael’s latest solo album, Don’t Touch My Animals, comes out in September 2006. The album features songs about love and life in the big city and between the continents.

In all of his solo projects, Michael experiments with his distinctive virtuoso voice by combining it with loop machines and other electronic devices. In conjunction with his original compositions and lyrics, this dynamic mixture of vocals and electronics produces strikingly unique ways of expressing passion, joy, and alienation.

In addition to his solo performances, Michael collaborates with many other musicians on a wide range of projects. But no matter what genre he sings—be it funk and pop with JazzIndeed, classical-inspired big band with Thaerichen’s Tentett, modern jazz with David Friedman, or Balkan beats with the German-Bulgarian quintet Batoru—Michael’s multifaceted voice receives consistently high praise from audiences and critics alike.

In 2001, Michael joined the faculty of the Franz Liszt Conservatory in Weimar as a Professor of Vocal Jazz, thereby becoming the youngest music professor in Germany. In addition to playing at numerous festivals and teaching master classes throughout Europe, he has also performed as a guest artist of the Goethe Institute in the United States, Africa, and Asia.
http://www.michaelschiefel.com/
Music Charge: 50.-TL