Sedef Erçetin Quartet
Sedef Erçetin Quartet
16 Ocak 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Sedef Erçetin (cello), Jef Giansily (p), Apostolos Sideris (b), Berke Özgümüş (d).

İstanbul’da doğan Sedef Erçetin Atala, altı yaşında Belediye Konservatuvarının Piyano Bölümüne kaydoldu. Öğrenimine daha sonra İstanbul Devlet Konservatuvarının Viyolonsel Bölümünde devam etti. Fransa’ya taşındı ve Paris’teki École Normale Supérieure de Musique’ten jüri özel ödülünü alarak mezun oldu. Geneviève Teulières, Raphaël Sommer, Hugh Mackenzie, Moscow Soloists ve Boris Baraz’ın ustalık sınıflarına katıldı.

Paris’teyken, bilhassa Bach’ın çello süitlerini etkileyici yorumlayışıyla, seçkin bir solist olarak dikkat çekti. Sıra dışı yeteneği sayesinde klasik müziğin yanı sıra caz ve tango gibi farklı türlerin icrasında da son derece yetkin olan sanatçı, doğaçlamalarıyla da uluslararası düzeyde beğenilen, rağbet gören bir müzisyendir.

Uzun yıllardır Liz Mc Comb ile birlikte solist olarak doğaçlama yapan sanatçı, ayrıca Gerardo Di Giusto’nun Camerata Ambigua’sı ve Florin Niculescu’nun Drina Quartet’i ile de zaman zaman sahne almaktadır. Rock müzik grubu Hubestang’la da çalan sanatçı, son dönemde sınırlarını iyice genişleterek, hip hop yıldızı Kayne West ve dörtlüsü ile birlikte Paris ve Nice Caz Festivallerinde pek çok kez çalmıştır. Ayrıca Diana Krall, Manu Dibango, Barbara Luna, Henri Salvador ve Christian Escoudé de dahil başka pek çok isimle birlikte sahne almış, Pavarotti’nin Paris’teki Bercy konserinde Avrupa Solistler Orkestrasının bir üyesi olarak yer almıştır.

Sedef ayrıca Vienne Caz Festivali, Nice Caz Festivali, Pablo Casals Festivali, Nancy Caz Festivali ve Festival D’epinal (Fransa), Balkan Ülkeleri Festivali (Yunanistan), Akdeniz Müzik Festivali (İtalya), Bergen Tango Festivali (Norveç), Arjantin Kültürü Festivali (Slovakya) ve Girona Dünya Müziği ve Dinsel Müzik Festivali (İspanya) de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde festivallere katıldı.1999’da Maria Papapetropoulou ile birlikte Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne layık görüldü.

Sedef Erçetin Atala’nın yer aldığı albümler arasında Juan Carlos Caceres’in “Toca Tango”su, Paris Gotan Trio’nun “Champan Rosado”su, Gerardo Di Giusto’nun topluluğu Camerata Ambigua’nın “La Cambiada”sı ve Florin Niculescu’nun topluluğu Drina Quartet’in “Djangophonie”si bulunmaktadır.

Giriş: 50 TL, Öğrenci: 35 TL

***

Sedef Erçetin Atala was born in Istanbul. She started playing piano at the age of five in the Municipality Conservatory. After studying at the Cello Department in the Istanbul State Conservatory, she moved to Paris and graduated from Ecole Normale Supérieure de Musiqué with special jury award. She attended the master classes of Geneviève Teuliéres, Raphaël Sommer, Hugh Mackenzie, Moscow Soloists, and Boris Baraz. During her stay in Paris, Atala won acclaim with her interpretation of Bach’s cello suites. Besides classical music, she has played jazz, tango and improvisations. As a soloist, she performed with Liz Mac Comb for a long time. Atala also performed with Gerardo Di Giusto’s “Camerata Ambigua”, and Florin Niculescu’s “Drina Quartet”. Atala has performed with major European orchestras, and attended many international jazz festivals. Recently, she performed with Kerem Görsev Trio, and hip hop star Kayne West. Atala has released the album “Metamorphosis” with pianist Maria Papapetropoulou.

Music Charge; 50.-TL